Порядок подання та розгляду заяв про випадки булінгу

Зразок скарги на жорстоке поводження з дитиною у навчальному закладі

Начальнику відділу  освіти  і науки Таращанської РДА
ПІБ

Директору Станишівського НВК «ЗОШ І-ІІ ступенів – ДНЗ».
ПІБ

Від П.І.Б.,

Адреса реєстрації:
Адреса для листування:
Тел.:

ЗАЯВА

28 вересня 2018 року мій син П.І.Б. розповів мені, що під час уроку вчитель початкової школи та класовод 1 класу поставила мого сина в куток у якості покарання. Це призвело до нервового зриву дитини та його відмови відвідувати школу, тому 29 вересня дитина не відвідувала уроки. Сказане моїм сином підтверджують інші учні класу та їхні батьки. Також мені вдалося з’ясувати, що вчитель не вперше застосовує такий вид покарання. Напередодні вона ставила до кутка інших учнів класу.
Факт приниження дитини підірвав довіру мого сина до закладу освіти вцілому, знищив бажання отримувати знання, відвідувати школу та зневілював в очах дитини довіру та авторитет вчителя.
Такі поведінка і ставлення педагогічного працівника до дітей неприпустимі як з точки зору моралі, так і згідно норм закону.
20 листопада 1989 року ухвалена Конвенція ООН про права дитини, до якої приєдналася і Україна. Низка її положень спрямована на протидію жорстокому поводженню з дитиною та їх захист від всіх форм насильства, а саме:
ст. 28 Конвенції, в якій вказується, що держави-учасниці вживають усіх необхідних заходів, щоб шкільна дисципліна була забезпечена методами, які ґрунтуються на повазі до людської гідності дитини;
ст. 37 Конвенції, яка вказує на обов’язок всіх держав-учасниць забезпечити, щоб жодна дитина не піддавалась катуванням та іншим жорстоким, нелюдським або принижуючим гідність видам поводження чи покарання.
Гідність та честь дитини є недоторканними (ст. 297 ЦК України).
Будь-які прояви неповаги до дитини є приниженням її людської честі та гідності, що справляє істотний негативний вплив на розвиток повноцінної особистості.
Закон України «Про охорону дитинства» визначає охорону дитинства в Україні як стратегічний загальнонаціональний пріоритет і з метою забезпечення реалізації прав дитини на життя, охорону здоров'я, освіту, соціальний захист та всебічний розвиток встановлює основні засади державної політики у цій сфері.
Зокрема, у статті 10 цього Закону зазначається, що кожній дитині гарантується право на свободу, особисту недоторканність та захист гідності. Дисципліна і порядок у сім’ї, навчальних та інших дитячих закладах мають забезпечуватися на принципах, що ґрунтуються на взаємоповазі, справедливості, і виключають приниження честі та гідності дитини.

Згідно «Положення про загальноосвітній навчальний заклад», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2010 року № 778, а саме п.86 - педагогічні працівники зобов’язані дотримуватись педагогічної етики, моралі, поважати особисту гідність учнів та їх батьків.
У наказі Міністерства освіти і науки України «Про вжиття додаткових заходів щодо профілактики та запобігання жорстокому поводженню з дітьми» від 25 грудня 2006 року № 844 наголошується на тому, що жорстоке поводження з дітьми в школі, виховній установі з боку вчителів, вихователів щодо дітей виявляється у наступному:
- приниженнях, постановці в куток;
- битті;
- роздяганні дитини перед іншими як способу покарання;
- нагадуванні при класному колективі про недоліки дитини, особливості сім'ї, сімейні події, про які вчителю стало відомо;
- непосильній праці;
- ігноруванні фізичних потреб дитини (заборона піти до туалету);
- існуванні "улюбленців" та "паріїв"; підвищеному тоні, крику, необґрунтованих, неадекватних оцінках;
- суворій дисципліні, яка тримається на страху, а не на інтересі до навчання;
- авторитаризмі, вимогах без пояснень;
- недоцільних вимогах до зовнішнього вигляду дитини (зачіски, форми) і застосуванні дій щодо його покращання - підстригання власноруч, зняття прикрас, відбір мобільних телефонів тощо;
- розбещенні».
Звертаю Вашу особливу увагу на те, що перенесене в дитинстві насилля залишає відбиток у свідомості людини на все життя.
Діти, які пережили різні види насильства, мають проблеми з навчанням, невпевнені, мають почуття тривоги, гніву, депресії, почуття неповноцінності, порушення контакту з дорослими; часто мають психопатії та неврастенічний розвиток особистості, стійкі поведінкові порушення (провокуючу, уникаючу, псевдозрілу, незрілу, непередбачувальну, адиктивну поведінку), соматичні порушення, розлади сну, апетиту.
Зважаючи на викладене, з метою дотримання норм законодавства, а також захисту дітей у вказаному навчальному закладі від будь яких форм насильства та жорстокого поводження прошу невідкладно:
1. Вивчити факти, зазначені у заяві.
2. Зобов’язати вчителя початкових класів П.І.Б. вибачитися перед учнем П.І.Б. та пояснити свою помилку.
3. Притягнути до дисциплінарної відповідальності вчителя початкових класів П.І.Б.
4. Гарантувати моїй дитині захист від жорстокого поводження, психічного насилля від усіх учасників навчально-виховного процесу (вчителів, дітей, батьків інших учнів).
5. Про результати розгляду заяви повідомити письмово у встановлений законом термін.

Дата                                                                                                                                                                    П.І.Б.